Velikonoční jidášky
Na velikonočním stole by nemělo chybět klasické sladké kynuté pečivo potírané medem - jidáše. Motají se z dlouhých válečků těsta a mají symbolizovat provaz, na kterém se oběsil Jidáš, poté co zradil Ježíše, ale také plodnost a hojnost. Podle tradice by se měly jíst na zelený čtvrtek ještě před východem slunce a přinášet tak zdraví. To bychom s časným vstáváním našich dětí mohli zvládnout :-) A pokud ne, tak na snídani si je dáme určitě! S těstem se pracovalo výborně, vůbec jsme s Eli nemusely při tvarování jidášů použít mouku na podsypávání a skvěle jsme se vyřádily při motání těsta do nejrůznějších tvarů. A od té doby, co mi Ježíšek nadělil robota, dělám kynuté těsto ještě raději :-D
Ingredience
Na těsto
300 g hladké mouky
200 g polohrubé mouky
(já dala 500 g hladké špaldové)
170 g mléka
100 g změklého másla
2 žloutky
70 g cukru
1/2 čerstvého droždí (cca 20 g)
citronová kůra z 1/2 bio citronu
větší špetka soli
Na pomazání
rozšlehané bílky
2 lžíce medu
1 lžíce másla
Postup
1. Do části ohřátého vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme dvě lžíce mouky, lžičku cukru a zamícháme. Ideálně na kvásek odebírejte ingredience z předem naváženého množství surovin. Kvásek dáme vzejít asi na deset minut na teplé místo.
2. K vzešlému kvásku přidáme zbytek všech surovin a uhněteme těsto, které přikryjeme utěrkou a dáme kynout asi na hodinu na teplé místo.
3. Troubu si předehřejeme na 170 °C. Vykynuté těsto rozdělíme na 4 části, ze kterých vytvarujeme válce. Každý rozdělíme na 5 stejných částí a vytvoříme z nich dvacet bochánků. Z každého bochánku poté vyválíme asi 30 cm dlouhé válečky a ty stáčíme do tvarů písmene S, šnečků, věnečků apod.
4. Hotové jidášky klademe na plech vyložený pečícím papírem, pomažeme je rozšlehaným bílkem a dáme péct do předehřáté trouby na 170 °C na horkovzduch asi na 15-20 minut.
5. Na pomazání povrchu ještě horkých jidášků si připravíme dvě lžíce medu, který rozehřejeme a smícháme s lžící másla.
Pokud nám tato mňamka přinese i zdraví, tak super! :-)
Komentáře
Okomentovat